Parawany nawannowe Gdańsk, Sopot, Gdynia, Trójmiasto:
składane i stałe na wymiar, czarne w wykończeniu (w profilu, ramce) tzw. loftowe z montażem.

Parawany nawannowe to szczególne rozwiązania gdy nie mamy już miejsca na kabinę prysznicową. Mając już wannę możemy stworzyć prysznic stawiając bezpośrednio na krawędzi parawan stały lub składany - łamany. Kiedy wybierzemy wersję składaną nie zabieramy przestrzeni przy wannie. Najtaniej, gdy cena jest isttotnym elementem można mieć parawan stały nierozkładany. Może występować do sufitu lub dowolnej wysokości jednakże niezbędne będzie zastosowanie stabilizatora.

Parawany mogą występować też na poddaszach gdzie mamy skośny sufit. Niewiele jest tak sprytnych rozwiązań jak parawan. Projektanci bardzo rzadko biorą pod uwagę taką koncepcję użytkowania, jednakże jest to korzystne zwłaszcza w małych łazienkach mieszkań z niewielkim metrażem.

Ze względu na różnego radzaju sytuacje montażowe lub funkcje możemy rozróżnić następujące rodzaje parawanów:

 • stałe, nawannowe stawiane bezpośrenio na wannie
 • ruchome, składane montowane do ściany jednoczęściowe lub dwuczęśiowe
 • stałe nawannowe z częścią ruchomą z zawiasami, zawieszone częścią składaną - nie dotykającą wanny
 • parawany składane trzyczęściowe z częścią stałą ścianki szklanej

Parawan nawannowy stały, stawiany bezpośrednio na wannie to najtańsze rozwiązanie posiadania wanny z funkcją prysznica.

Najtaniej plasuje się wersja, gdzie szkło jest do sanego sufitu co powoduje, że nie musimy używać drążka - stabilizatora, który stabilizuje ściankę szklaną, stałą.

Okucia jakie są najkorzystniejsze do zastosowania to łączniki ściana-szkło 90 stopni. Dwa są mocowane do ściany rozmieszcozne proporcjonalnie od góry i od dołu w równych odległościach mniej więcej 250mm od krawędzi wanny i od sufitu. Trzeci łacznik jest projektowany w górnej części tafli szklanej około 100mm od krawędzi tafli szklanej. Wszystikie krawędzie szklane, które stykają się z wanną, ścianą i sufitem są silikonowane po obu stronach tj. od środka wanny i na zewnątrz.

Kiedy nie chcemy ograniczać miejsca w łazience stosujemy parawan nawannowy składany, jednoczęściowy lub dwuczęściowy.

Tego rodzaju rozwiązanie jest droższe od wersji stałej ale daje nam możliwość oszczędności miejsca w małej łazience do maksimum poprzez to, że całośc jest złożona na ścianie. Bardzo prosta obsługa nie wymagająca użycia siły oraz płynność daje poczucie wysokiej jakości zawiasów.

Kiedy zamawiamy wersję składającą się z dwóch tafli szklanych, należy się zastanowić nad szkłem odżelazionym, ponieważ nakładające się warstwy szkła przy złożonym parawanie powodują bardzo mocno zieloną poświatę.

Chcąc zainstalować wieszak na ręczniki na szkle możemy zaplanować jedną część stałą parawanu natomiast druga pozostaje ruchoma.

Część stała ma taką zaletę że możemy pozwolić sobie na montaż dodatkowych akcesoriów takich jak wieszak, haczyk czy też półkę dodatkową. Część stała może być do sufitu lub do określonej wysokości ze stabilizatorem.

Zawias w tym przypadku musi być wykładany na 180 stopni, aby część ruchomą złożyć na stałą i tak jak w pożyższym artykule również powinno być szkło odżelazione pozbawione zielonkawej poświaty.


Największy parawan trzy częściowy, gdzie jedna część jest stała a pozostałe dwie składane, harmonijkowe używany przy długich, dużych wannach.

Największą ilość części jaką możemy mieć to trzy części, które mogą być rozłożone na całą długość wanny i szczelnie zamknąć tą przestrzeń działając jak kabina prysznicowa.

Z pewnością pierwsza część stała powinna być montowana do sufitu a tafla szklana zaprojektowana od krawędzi wanny do sufitu.


Najnowsze trendy wyraźnie wskazują, że styl industrialny, czarny "króluje" w pomieszczeniach czy też łazienkach w klimacie loft inaczej mówiąc loftowym.

Parawan z czarnymi okuciami w proflu i ewentualnymi ramkami powiawia się w wielu naszych realizacjach. Przykładowe parawany wykonaliśmy w takich miastach jak Gdańsk, Trójmiasto i Poznań. Jeden z naszych zaprzyjaźnionych architektów wnętrz zaprojektował składany parawan w mieście Kraków, gdzie rama i profile lakierowne były proszkowo - czarne.


Elementy składowe produktu wraz z poradami co warto zastosować a czego nie polecamy i należy unikać, aby mieć zachowaną najwyższą jakość:
 1. Szkło ESG FLOAT (z zielonkawą poświatą nie nadające się do białych łazienek) lub ESG OPTIWHITE (odżelazione pozbawione zielonkawej poświaty), hartowane, szlifowane i polerowane o grubości 8mm lub 10mm (przy grubości 10mm nie występują wszystkie rodzaje okuć!).
 2. Łączniki 90 stopni: 2 sztuki ściana-szkło i jeden mocowany do sufitu osiowy (mniej zalecany ze względu na mniejszą stabilność) lub taki sam jak użyte do ściany z płytką montażową 90 stopni zdecydowanie bardziej stabilny i pewny.
 3. Wykończenie okuć: chrom polerowany, czarne - loftowe, satyna szczotkowana ze stali nierdzewnej kwasoodporner Si 316.
 4. Silikon sanitarny zapobiegający tworzeniu się grzybów i pleśni najlepiej bezbarwny, który jest znacznie wytrzymalszy i dopasowujący się do każdego koloru lub biały, który jest słabszy, szybciej kurczący się i ulegający zniszczeniu jak również przyjmujący pleśnie i grzyby w szybszym tempie nawet 10 krotnie szybciej.
 5. Kołki rozporowe powinny być markowe i sprawdzone wraz z wkrętami normalnie wkręcanymi nie należy stosować wbijanych do szybkiego montażu.
 6. Zawiasy to element, który powinien mieć najwyższą trwałość mechaniczną jaką tylko można uzyskać ze względu na dużą eksploatację. Polecamy produkty niemieckie lub sprawdzone polskie ale powinniśmy unikać chińskich zwłaszcza tych, które nie mają wybitej nazwy marki na samym zawiasie.
 7. Drążki i stabilizatory nie mają większego znaczenia w jakości ponieważ są nieruchome i nie działają na nie duże siły. Ważną kwestią jest powłoka chromu, która powinna być najwyższej jakości a z doświadczenia wiemy, że po 3 czy 5 latach zaczyna się łuszczyć.
Parawan nawannowy cena średnia nie stanowiąca oferty handlowej w rozumieniu prawa. Cennik przedstawia wyciągnięta średnią: najtaniej i najdrożej zestawione elementy.
Okucia / zabudowa szklana 900 x 1400 mm wys. 1200 x 1400 mm wys. 1400 x 1400 mm wys.
Składany, jednoczęściowy, chrom - czarny 1490 - 2190 zł. 1800 - 2500 zł. za duży wymiar - nie można zamówić
Składany, dwuczęściowy, chrom - czarny 2600 - 3100 zł. 3000 - 3500 zł. 3450 - 3999 zł.
Stały jako ścianka, chrom - czarny 1290 - 1490 zł. 1590 - 1790 zł. 1990 - 2290 zł.
Parawany nawannowe, na wannę czarne pod wymiar.
Parawany nawannowe, na wannę pod wymiar, czarne w stylu loft-loftowym.
Parawany nawannowe, na wannę, składane.
Parawany nawannowe na wymiar z montażem.
Parawany na wannę pod wymiar z montażem.